افتتاحیه چهارمین جشنواره و  نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب ایرانی (سنتی) با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی فناوری رئیس جمهور ، مهندس محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی، دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی،  دکتر محمدحسن عصاره رئیس موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر ونهال و دبیر علمی و اجرایی این جشنواره دوشنبه ۲۱ آبان سال جاری در محل مصلی امام خمینی (ره) تهران برگزار شد. موسسه ها، پژوهشکده ها پژوهشگاه و مراکز ملی تحقیقاتی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با حضور چشمگیر در این نمایشگاه ، آخرین دستاوردهای نوین پژوهشی مرتبط با گیاهان دارویی را ارائه و معرفی کردند.
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در آئین گشایش چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب سنتی ایران با هشدار درباره پیامدهای خسارت زای خام فروشی در محصولات کشاورزی، ضرورت برنامه ریزی برای صادرات محصولات گیاهی و داروهای سنتی را یادآور شد. وی با بیان این مطلب که اکنون ایران ۹۵ درصد زعفران جهان را تولید می‌کند به ظرفیت بالقوه گیاهان دارویی در اشتغال زایی اشاره داشت.  دکتر ستاری با تاکید به توسعه اقتصاد دانش بنیان، از گسترش فرهنگ دانش بنیان در کشور خبر داد و ابراز امیدواری کرد برنامه ریزی برای جمعیت ۴ میلیونی جوانان دانشجو بتواند موجب تقویت این جریان شود. وی با اعلام حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری در پرهیز از خام فروشی خاطر نشان ساخت به طور حتم با وجود پتانسیل فراوان در بخش گیاهان دارویی، سموم گیاهی و کودهای زیستی می توان شاهد ایجاد ارزش افزوده مناسب در کشور بود.
محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی امروز در مراسم افتتاحیه چهارمین نمایشگاه گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب ایرانی با اشاره به ضرورت بهره مندی از ظرفیت های بیشمار گیاهان دارویی، هدف از برگزاری این نمایشگاه را ارائه زنجیره تولید و ایجاد ارزش افزوده در صنعت گیاهان دارویی دانست. وی با ابراز خرسندی از استقبال بی نظیر شرکت های دانش بنیان و افزایش دستاوردهای پژوهشی محققان جوان در زمینه گیاهان دارویی ضرورت پرهیز از خام فروشی در کشاورزی را یادآور شد.  مهندس حجتی با بیان اینکه پیش از این عدم توجه به استفاده از فناوری های روز در محصولات زراعی ، به غیراقتصادی شدن حوزه کشاورزی منجر شده بود، خاطر نشان ساخت امروز می بینیم زنجیره ارزش افزوده در بخش زراعی انجام می گیرد و اکنون به محصول و ثروت ملی تبدیل شده است.
دکتر محمدحسن عصاره دبیر ستاد توسعه فناوری های گیاهان دارویی، برگزاری این نمایشگاه را مصداق کامل شعار “حمایت از کالای ایرانی” دانست و ضرورت های توجه به صنعت گیاهان دارویی را یادآور شد. وی با اشاره به اینکه صنعت گیاهان دارویی، نیاز به جهش در ایجاد ارزش افزوده دارد بر تولید مواد اولیه استاندارد برای استفاده در مصارف صنعتی تاکید کرد. دکتر عصاره با اشاره به استقبال گسترده دانش آموزان در این دوره از جشنواره، سلامتکده طب ایرانی (سنتی)، فن بازار (نوآوری های صنعت گیاهان دارویی) و نمایش گیاهان زنده (هربراتوم) را از دیگر بخش های چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب سنتی برشمرد. دبیر ستاد توسعه گیاهان دارویی با اشاره به حضور ۱۷۰ شرکت دانش بنیان در این نمایشگاه، از رونمایی ۴۸ طرح فناورانه جدید در حوزه گیاهان دارویی خبر داد و ابراز امیدواری کرد برگزاری این جشنواره با موفقیت در عرضه تجاری – اقتصادی و فرهنگی گیاهان دارویی، بتواند گامی در راستای حمایت از این صنعت بردارد.
لازم به ذکر است دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی ضمن حضور در افتتاحیه چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب ایرانی (سنتی) در مصلی امام خمینی  تهران، از ۲۱ غرفه موسسه ها، پژوهشکده ها، پژوهشگاه، ایستگاه ها و مراکر تحقیقاتی ملی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی بازدید بعمل آورد.
نوشابه ماي وان نیز به عنوان اولين نوشابه كاملا طبيعي با استفاده از گياهان دارويي به عنوان نوشابه جايگزين نوشابه هاي مضر رايج در بازار در نمايشگاه اين جشنواره توسط جناب آقاي دكتر ستاري معاونت محترم علمي و فناوري رياست جمهوري و آقاي مهندس حجتي وزير محترم جهاد كشاورزي رونمايي شد.
معرفی برند مای وان در چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی
حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی فناوری رئیس جمهور ، مهندس محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی در غرفه مای وان
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *